Savar, Savarkundla, Amreli, Gujarat
GST No. 24AINPH7395A1Z8
Call 07942562742 93% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 200 kg |
| Accuracy | 10 g |
| Scale Type | Hanging |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | LED Display |
| Power Source | AC + Battery |
| Type | hang scale |
| Calibration | Internal |
| Usage | Industrial |
20The Nexo Titanic SS Digital Platform Weighing Scale is very useful for shops, groceries, confectioners, balers or personal use in the kitchen, etc. You can buy this best quality weighing scale easily at the best price
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Readability | 50 g |
| Capacity | 10000kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Calibration | Internal |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Accuracy | 99% |
| Brand | Chicken |
| Country of Origin | Made in India |
We "Titanic Scale" are a Manufacturer of Table Top Scale, Platform Weighing Scale, Manual Scale, Digital Hanging Scale, Weighing Scale Parts, Jewelry Scale etc.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 40 Piece
| Accuracy | 0.1 g |
| Display Type | kitchen scale |
| Material | PVC |
| Capacity | 5 kg |
| Weighing Capacity | 10 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Scale Type | Personal Scale |
| Weighing Capacity | 50 Kg |
| Capacity | 50 kg |
| Accuracy | 2 g |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | Digital |
| Body Material | ABS Plastic |
| Calibration | Fully Automatic |
| Material | ABS |
| Power Source | Electricity |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 200 kg |
| Capacity Tons | 100 kg |
| Accuracy Class | Class III |
| Display Type | LED |
| Material | Aluminum |
| Power Source | Dry Cell Battery |
| Body Material | Aluminium |
| Mounting Type | Hook |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Titanic |
| Usage Area | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 4 V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Capacity | 200 kg |
| Capacity Tons | 50 kg |
| Display Type | LCD |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | ABS Plastic |
| Mounting Type | Hook |
| Usage/Application | Industrial |
| Battery Back Up | Yes |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Capacity | 50 kg |
| Capacity Tons | 50 kg |
| Accuracy Class | Class III |
| Display Type | LED |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Dry Cell Battery |
| Body Material | ABS Plastic |
| Mounting Type | Hook |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Titanic |
| Features | Hold Function |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 50 kg |
| Capacity Tons | 50 kg |
| Display Type | LED |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Body Material | Aluminium |
| Mounting Type | Hook |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Titanic |
| Features | Hold Function |
| Usage Area | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 4 V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 24 Piece
| Capacity | 50 kg |
| Capacity Tons | 50 kg |
| Accuracy Class | Class III |
| Display Type | LED |
| Power Source | Battery + Adapter |
| Mounting Type | Hook |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Titanic |
| Features | Hold Function |
| Usage Area | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 4 V |
| Material | Stainless Steel |
| Body Material | Mild Steel |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity Tons | 50 kg |
| Capacity | 50 kg |
| Readability | 5 g |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Green LED |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Stainless Steel |
| Brand | Titanic |
| Power Source | AC + Battery |
| Interface | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 4 V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Capacity | 50 kg |
| Weighing Capacity | 50 Kg |
| Accuracy Class | Class III |
| Display Type | Digital |
| Power Source | Dry Cell Battery |
| Body Material | ABS Plastic |
| Model Name/Number | Hanging scale |
| Features | Hold Function |
| Usage Area | Industrial |
Additional Information:
View Complete details
| Brand | Titanic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity Tons | 200 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 4 V |
View Complete details
| Brand | Titanic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity Tons | 200 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 4 V |
View Complete details