Savar, Savarkundla, Amreli, Gujarat
GST No. 24AINPH7395A1Z8
Call 07942562742 93% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 300 kg |
| Accuracy | 10 g |
| Platform Size | 400*400 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | Backlit LCD |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Weighing Capacity | 200 Kg |
| Usage | Industrial |
| Connectivity | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Capacity | 300 kg |
| Accuracy | 10 g |
| Platform Size | 500×500 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | Backlit LCD |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Usage | Industrial |
| Connectivity | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
| NEXO UNIQUE | 300kg |
| Weighing Capacity | 200 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Capacity | 2000 kg |
| Accuracy | 50 g |
| Platform Size | 900*900 mm |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Display Type | Backlit LCD |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Weighing Capacity | 2000 Kg |
| Usage | Industrial |
| Connectivity | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
We "Titanic Scale" are a Manufacturer of Table Top Scale, Platform Weighing Scale, Manual Scale, Digital Hanging Scale, Weighing Scale Parts, Jewelry Scale etc.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 100 kg |
| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Accuracy | 10 g |
| Scale Type | Bench |
| Material | Stainless Steel |
| Platform Size | 300×300 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | LED Display |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Body Material | Stainless Steel |
| Interface Port | RS232 |
| Usage | Industrial |
| LED Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
| NEXO UNIQUE | 12x12=6 inch |
Platform scales include a variety of industrial scales that feature a flat platform that transmits force into the internal weighing element and supports the load during weighing. Load cells are used in modern platform scales. Floor scales are large platform scales designed to lie on a floor.
Additional Information:
View Complete details