Savar, Savarkundla, Amreli, Gujarat
GST No. 24AINPH7395A1Z8
Call 07942562742 93% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Capacity | 500kg |
| Accuracy | 10 g |
| Size | 600*600mm |
| Platform Size | 600×600 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Mains + Battery |
| Brand | NEXO |
| Usage | Warehouse |
| Connectivity | RS232 |
| Series | Platform Scale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 100kg |
| Accuracy | 10 g |
| Size | 300*300 |
| Platform Size | 300X300 MM |
| Display Type | Backlit LCD |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Mains + Battery |
| Brand | NEXO |
| Usage | Warehouse |
| Connectivity | RS232 |
| Mounting | Bench |
| Series | Platform Scale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Capacity | 300 kg |
| Accuracy | 10 g |
| Platform Size | 500x500 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | Backlit LCD |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Mains + Battery |
| Brand | Nexo Titanic |
| Connectivity | RS232 |
| Finish | Paint Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | Digital |
| Weighing Capacity | 300 kg |
| Body Material | Mild Steel |
The 300 Kg MS Digital Platform Weighing Scale is very useful for shops, groceries, confectioners, balers or personal use in the kitchen, etc. You can buy this best quality weighing scale easily at the best price.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Capacity | 200 kg |
| Accuracy | 10 g |
| Scale Type | Bench |
| Platform Size | 400*400 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | LCD Backlit |
| Power Source | AC + Battery |
| Weighing Capacity | 200 Kg |
| Body Material | Stainless Steel |
| Interface Port | RS232 |
| Usage | Industrial |
| NEXO UNIQUE | 16x16 inch 200kg |
Platform scales include a variety of industrial scales that feature a flat platform that transmits force into the internal weighing element and supports the load during weighing. Load cells are used in modern platform scales. Floor scales are large platform scales designed to lie on a floor.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Accuracy | 99% |
| Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 600×600 mm |
| Display Type | Green LED |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Calibration | Fully Automatic |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Type Of Weighing Scale | Table Top Scale |
| Usage | Industrial |
| Connectivity | RS232 |
| Brand | Titanic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Accuracy | 10g |
| Capacity | 120 kg |
| Scale Type | Bench |
| Platform Size | 300×300 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | LCD Backlit |
| Calibration | Internal |
| Power Source | AC + Battery |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Interface Port | RS232 |
| Usage | Industrial |
| Brand | Chicken |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 200 kg |
| Platform Size | 400x400 mm |
| Brand | Nexo Titanic |
| Usage/Application | Industrial |
| Accuracy | 10 g |
| Indicator Type | SS Indicator |
| Application | Industrial Use |
| Display Type | LED |
| Structure Type | Pipe Structure |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | 200 kg |
| Body Material | 200 kg |
| Weighing Capacity | 200 kg |
The Nexo Titanic SS Digital Platform Weighing Scale is very useful for shops, groceries, confectioners, balers or personal use in the kitchen, etc. You can buy this best quality weighing scale easily at the best price
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Scale Type | Bench |
| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Capacity | 100 KG |
| Readability | 5 g |
| Application | Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Platform Size | 300 × 300 mm |
| Calibration | Internal |
| Display Type | Backlit LCD |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Accuracy | 99% |
| Material | Stainless Steel |
| Model Name/Number | 300*300MM BENCH MODAL |
| Power Source | AC + Battery |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power Supply | Battery |
| Interface | RS232 |
| Brand | NEXO |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Capacity | 200kg |
| Accuracy | 10 g |
| Usage/Application | Business |
| Display Type | Green LED |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Connectivity | RS232 |
| Finish | Paint Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Platform Size | 400x400 mm |
| Weighing Capacity | 200 kg |
| Display | Digital |
| Body Material | Mild Steel |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Scale Type | Bench |
| Readability | 5 g |
| Capacity | 50 kg |
| Application | Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Platform Size | 210x210 mm |
| Calibration | Internal |
| Display Type | Backlit LCD |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Body Material | SS Top + MS |
| Power Source | AC + Battery |
| Brand | Chicken |
| Interface | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 100kg |
| Accuracy | 10 g |
| Size | 300*300mm |
| Platform Size | 300*300 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Material | MS Platform SS Top |
| Brand | NEXO |
| Usage | Industrial |
| Connectivity | RS232 |
| Mounting | Bench |
| Series | Platform Scale |
Additional Information:
View Complete details