Savar, Savarkundla, Amreli, Gujarat
GST No. 24AINPH7395A1Z8
Call 07942562742 93% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Capacity | 10 kg |
| Weighing Capacity | 1-10kg |
| Accuracy | 1GM |
| Platform Size | 140*160 MM |
| Display Type | LED Display |
| Application | Kitchen |
| Material | Steel |
| Model Name/Number | SS MICRO MINI |
| Calibration | Internal |
| Connectivity | RS232 |
| LED Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 100kg |
| Platform Size | 300x300 mm |
| Accuracy | 10 g |
| Display Type | Backlit LCD |
| Structure Material | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Indicator Type | LED |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 100 kg |
| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Accuracy | 10 g |
| Scale Type | Bench |
| Platform Size | 300×300 mm |
| Display Type | LCD Backlit |
| Power Source | AC + Battery |
| Body Material | Mild Steel |
| Interface Port | RS232 |
| Usage | Kitchen, Industrial |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 100 kg |
| Capacity Tons | 200KG |
| Accuracy Class | Class III |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Body Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Hook |
| Display colour digit | GREEN |
| Battery Back Up | 6 VOLT BATTERY |
| Brand | NEXO |
| Features | Hold Function |
| Usage Area | Industrial |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Display Type | Backlit LCD |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Body Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Hook |
| Usage/Application | Industrial |
| Display colour digit | GREEN |
| Battery Back Up | 6 VOLT BATERY |
| Brand | NEXO |
| Features | Peak Hold, Hold Function |
| Usage Area | Industrial |
| Capacity | 300 kg |
| Capacity Tons | 500KG |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Capacity | 1 ton |
| Weighing Capacity | 1 Ton |
| Accuracy Class | Class III |
| Display Type | LED |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Body Material | Cast Aluminium |
| Display colour digit | GREEN |
| Battery Back Up | 6 VOLT BATTERY |
| Features | Hold Function, Rotating Hook |
| Country of Origin | Made in India |
We "Titanic Scale" are a Manufacturer of Table Top Scale, Platform Weighing Scale, Manual Scale, Digital Hanging Scale, Weighing Scale Parts, Jewelry Scale etc.
Additional Information:
View Complete details