Savar, Savarkundla, Amreli, Gujarat
GST No. 24AINPH7395A1Z8
Call 07942562742 93% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 100 Kg |
| Accuracy | 10 g |
| Size | 300×300 mm |
| Platform Size | 300×300 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Mains + Battery |
| Brand | NEXO |
| Usage | Industrial |
| Mounting | Bench |
| Series | Platform Scale |
We "Titanic Scale" are a Manufacturer of Table Top Scale, Platform Weighing Scale, Manual Scale, Digital Hanging Scale, Weighing Scale Parts, Jewelry Scale etc.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 200 kg |
| Weighing Capacity | 200 Kg |
| Pan Size | 400*400 mm |
| Platform Size | 400×400 mm |
| Accuracy | 10 g |
| Indicator Type | SS Indicator |
| Application | Industrial Use |
| Display Type | LCD Backlit |
| Structure Type | Sheet Top |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Number Of Load Cells | 1 Load Cell |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Capacity | 200 kg |
| Accuracy | 10 g |
| Platform Size | 400*400 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | Backlit LCD |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Weighing Capacity | 200 Kg |
| Usage | Industrial |
| Connectivity | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 200kg |
| Accuracy | 10 g |
| Size | 400*400mm |
| Platform Size | 400×400 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Mains + Battery |
| Brand | NEXO |
| Usage | Warehouse, Industrial |
| Connectivity | RS232 |
| Series | Platform Scale |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Capacity | 500kg |
| Accuracy | 10 g |
| Size | 600*600mm |
| Platform Size | 600×600 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Mains + Battery |
| Brand | NEXO |
| Usage | Industrial |
| Connectivity | RS232 |
| Series | Platform Scale |
Additional Information:
View Complete details
| Brand | NEXO |
| Pan Size | 400*400mm |
| Capacity | 200kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 100 kg |
| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Accuracy Class | Class III |
| Display Type | LCD |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Body Material | Aluminium |
| Material | Aluminum |
| Features | Hold Function |
| Usage Area | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We "Titanic Scale" are a Manufacturer of Table Top Scale, Platform Weighing Scale, Manual Scale, Digital Hanging Scale, Weighing Scale Parts, Jewelry Scale etc.
Additional Information:
View Complete details