Savar, Savarkundla, Amreli, Gujarat
GST No. 24AINPH7395A1Z8
Call 07942562742 93% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 1 g |
| Platform Size | 240x290 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Application | Kitchen |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Material | Stainless Steel |
| Connectivity | RS232 |
| Brand | Nexo |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | Digital |
| Weighing Capacity | 30 kg |
| Body Material | Stainless Steel |
The Nexo Titanic Digital SS Poll Jumbo Table Top Scale is very useful for shops, groceries, confectioners, balers or personal use in the kitchen, etc. You can buy this best quality weighing scale easily at the best price.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 1 g |
| Scale Type | P R C Table top |
| Display Type | LCD Backlit |
| Power Source | AC + Battery |
| Platform Size | 240 X 300 |
| Weighing Capacity | 30 Kg |
| Usage/Application | For Business Use |
| Material | Mild Steel |
| Portable | Portable |
| Interface Port | RS232 |
| Usage | Industrial |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Capacity | 20 kg |
| Weight Capacity | 20 kg |
| Accuracy | 1g |
| Platform Size | 165*190 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | Backlit LCD |
| Application | Kitchen |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Material | SS |
| Connectivity | RS232 |
| Led Color | Green |
| Brand | NEXO UNIQUE |
| Series | Table Top |
| Warranty | 3 MONTH |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 1 g |
| Platform Size | 300*300 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Application | P R C Table top poii |
| Power Source | Mains + Battery |
| Usage/Application | For Business Use |
| Weighing Capacity | 30 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Connectivity | RS232 |
We "Titanic Scale" are a Manufacturer of Table Top Scale, Platform Weighing Scale, Manual Scale, Digital Hanging Scale, Weighing Scale Parts, Jewelry Scale etc.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Accuracy | 1 g |
| Scale Type | Table Top |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | For Business Use |
| Platform Size | 200*200 |
| Display Type | LED Display |
| Usage | Kitchen |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 10 kg |
| Weighing Capacity | 50 Kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Maximum Capacity | 30 kg |
| Capacity | 30 kg |
| Scale Type | Table Top |
| Accuracy | 5 g |
| Usage/Application | Baby |
| Platform Size | 250×300 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Brand | Titanic |
| Mode Of Operation | Fully Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Interface Port | RS232 |
| Usage | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 40 Piece
| Accuracy | 99% |
| Readability | 0.1 g |
| Capacity | 6 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Calibration | Internal |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Brand | Titanic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 20 kg |
| Accuracy | 1 g |
| Platform Size | 175*225 |
| Display Type | Backlit LCD |
| Usage/Application | Weighing |
| Application | ABS |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Material | ABS Body |
| Connectivity | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | Digital |
| Weighing Capacity | 20kg |
| Body Material | ABS |
We bring forth vast industrial experience and expertise in this business, involved in offering a high-quality range of Digital Weighing Table Top Scale.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 1 g |
| Platform Size | 240x290 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Usage/Application | Weighing |
| Application | Kitchen |
| Power Source | Mains + Battery |
| Material | Mild Steel |
| Connectivity | RS232 |
| Brand | Nexo Titanic |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | Digital |
| Platform Material | Mild Steel |
| Weighing Capacity | 30 kg |
We bring forth vast industrial experience and expertise in this business, involved in offering a high-quality range of MS Digital Jumbo Table Top Weighing Scale.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 50 kg |
| Accuracy | 5 g |
| Application | Kitchen |
| Brand | Nexo Titanic |
| Connectivity | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
| Platform Size | 250x250 mm |
| Display | Digital |
| Platform Material | Stainless Steel |
| Weighing Capacity | 60 kg |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 20 kg |
| Weighing Capacity | 10 kg |
| Accuracy | 1 g |
| Platform Size | 175*225 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Usage/Application | Weighing |
| Application | Kitchen |
| Power Source | Mains + Battery |
| Material | Mild Steel |
| Connectivity | RS232 |
| Brand | Nexo Titanic |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | Digital |
| Body Material | Stainless Steel |
We bring forth vast industrial experience and expertise in this business, involved in offering a high-quality range of Electronic Digital Table Top Weighing Scales.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 20 kg |
| Accuracy | 1 g |
| Platform Size | 175x225 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Usage/Application | For Business Use |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Usage | Industrial |
| Connectivity | RS232 |
| Mounting | Bench |
| Brand | Nexo Titanic |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | Digital |
| Platform Material | Stainless Steel |
| Weighing Capacity | 20 kg |
We bring forth vast industrial experience and expertise in this business, involved in offering a high-quality range of SS Digital Mini Table Top Weighing Scale.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 1 g |
| Platform Size | 240x290 mm |
| Usage/Application | Weighing |
| Display Type | Backlit LCD |
| Application | Industrial |
| Power Source | Mains + Battery |
| Brand | Nexo Titanic |
| Material | Stainless Steel |
| Connectivity | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
| Weighing Capacity | 30 kg |
| Platform Material | Stainless Steel |
| Display | Digital |
The Nexo Titanic Digital Table Top Weighing Scale is very useful for shops, groceries, confectioners, balers or personal use in the kitchen, etc. You can buy this best quality weighing scale easily at the best price.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Capacity | 10 kg |
| Accuracy | 1 g |
| Platform Size | 140x160 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Usage/Application | Weighing |
| Application | Kitchen |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Material | Mild Steel |
| Connectivity | RS232 |
| Brand | Nexo Titanic |
| Series | Table Top |
| Country of Origin | Made in India |
| Weighing Capacity | 10 kg |
| Display | Digital |
| Body Material | Mild Steel |
We bring forth vast industrial experience and expertise in this business, involved in offering a high-quality range of MS Digital Micro Mini Table Top Scale.
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 1 g |
| Platform Size | 240x290 mm |
| Usage/Application | Weighing |
| Display Type | Pole Display |
| Application | ABS |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Material | ABS Body |
| Connectivity | RS232 |
| Brand | Nexo |
| Country of Origin | Made in India |
| Weighing Capacity | 30 kg |
| Platform Material | ABS |
| Display | Digital |
The Nexo Digital SS Jumbo Table Top Scale is very useful for shops, groceries, confectioners, balers or personal use in the kitchen, etc. You can buy this best quality weighing scale easily at the best price.
Additional Information:
View Complete details
| Accuracy | 99% |
| Weighing Capacity | 10 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Proxy |
| Capacity | 10 kg |
| Calibration | Internal |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
View Complete details
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Proxy |
| Capacity | 1 kg |
| Accuracy | 99% |
| Calibration | Internal |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Proxy |
| Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 99% |
| Calibration | Internal |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 30 kg |
| Accuracy | 1 g |
| Platform Size | 240x290 |
| Display Type | Backlit LCD |
| Usage/Application | Weighing |
| Application | Kitchen |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Material | Stainless Steel |
| Connectivity | RS232 |
| Brand | Nexo Titanic |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | Digital |
| Weighing Capacity | 30 kg |
| Platform Material | Stainless Steel |
We bring forth vast industrial experience and expertise in this business, involved in offering a high-quality range of SS Digital Table Top Weighing Scale.
30 kg
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Scale Type | Table Top |
| Readability | 1 g |
| Capacity | 10 kg |
| Application | Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Platform Size | 140x160 mm |
| Calibration | Internal |
| Display Type | Backlit LCD |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Accuracy | 99% |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power Source | AC + Battery |
| Brand | Chicken |
| Interface | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Scale Type | Table Top |
| Capacity | 10 kg |
| Readability | 1 g |
| Application | Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Platform Size | 175 × 225 mm |
| Calibration | Internal |
| Display Type | Backlit LCD |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Accuracy | 99% |
| Body Material | SS Top + MS |
| Power Source | AC + Battery |
| Brand | Titanic |
| Interface | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Capacity | 30 kg |
| Maximum Capacity | 30 kg |
| Type | baby scale |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Titanic |
| Mode Of Operation | Fully Automatic |
| Display Type | Digital |
| Material | ABS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Capacity | 50 kg |
| Weighing Capacity | 50 Kg |
| Display Type | Digital |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Dry Cell Battery |
| Body Material | ABS Plastic |
| Model No. | Digital |
| Features | Hold Function |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Scale Type | A B S |
| Capacity | 30 kg |
| Readability | 1 g |
| Application | Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Platform Size | 175 × 225 mm |
| Calibration | External |
| Display Type | Backlit LCD |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Accuracy | 1gm |
| Body Material | ABS Plastic |
| Power Source | AC + Battery |
| Brand | Chicken |
| Interface | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | Digital |
| Calibration | Fully Automatic |
| Part Type | Assembly |
View Complete details