Savar, Savarkundla, Amreli, Gujarat
GST No. 24AINPH7395A1Z8
Call 07942562742 93% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Capacity | 200 kg |
| Accuracy | 10 g |
| Platform Size | 400*400 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | Backlit LCD |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Weighing Capacity | 200 Kg |
| Usage | Industrial |
| Connectivity | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 100 kg |
| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Accuracy | 10 g |
| Scale Type | Bench |
| Platform Size | 300×300 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | LCD Backlit |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Interface Port | RS232 |
| Usage | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Body Material | Stainless Steel |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 100 kg |
| Weighing Capacity | 100 Kg |
| Accuracy | 10 g |
| Scale Type | Bench |
| Material | Mild Steel |
| Platform Size | 300×300 mm |
| Display Type | LED |
| Power Source | AC + Battery |
| Interface Port | RS232 |
| Usage | Industrial |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 50 kg |
| Weighing Capacity | 50 Kg |
| Accuracy | 5 g |
| Scale Type | Bench |
| Material | Mild Steel |
| Platform Size | 250x250 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Interface Port | RS232 |
| Usage | Industrial |
| Brand | Nexo |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 200kg |
| Accuracy | 10 g |
| Platform Size | 400×400 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | Green LED |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Weighing Capacity | 200 Kg |
| Usage | Industrial |
| Connectivity | RS232 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
| Capacity | 50 kg |
| Weighing Capacity | 50 Kg |
| Accuracy | 5 g |
| Scale Type | Bench |
| Material | Stainless Steel |
| Platform Size | 250x250 mm |
| Usage/Application | For Business Use |
| Display Type | LCD Backlit |
| Power Source | Rechargeable Battery |
| Body Material | Stainless Steel |
| Interface Port | RS232 |
| Usage | Industrial |
| Brand | Nexo |
SS 250#250mm
Additional Information:
View Complete details